Syvällinen chi kung -peruskurssi 9.11.-10.11.2013 (n. 25 km Helsingistä)

| Thursday, September 12th, 2013 | Comments Off on Syvällinen chi kung -peruskurssi 9.11.-10.11.2013 (n. 25 km Helsingistä)

CHI KUNG -KURSSI

9.11.-10.11.2013

 

 face

 

”Hyviä oivalluksia tässä hetkessä olemisesta.”

 

”Opettaja maanläheinen.”

 

”Sain potkua elämään.”

 

 ”Hyvinvointi parani jo nyt parissa päivässä.”

 

9.11.-8.9.2013

LA 1000-1700

SU 1000-1700

 

JOOGASTUDIO NADI

KLAUKKALA

Kiikkaistenkuja 1

01800 Klaukkala

 

*aivan Klaukkalan bussiaseman vieressä

*noin 25 km Helsingistä

*hyvät julkiset yhteydet

 

 

 

Hieno ja syvällinen chi kungin (qigong) peruskurssi, joka antaa sinulle tekniikat, ymmärryksen ja kokemuksen omaan hyvään chi kung -harjoitukseen.

Chi kung on voimallinen keino mm.

*rentouteen

*selkeyteen ja läsnäoloon

*korkeaan energiatasoon

*stressin hallintaan

*kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin ja kasvuun

*muiden harjoitusten syventämiseen (esim. meditaatio)

Kurssi keskittyy erityisesti kolmeen aiheeseen: hyvät yksittäiset perusharjoitukset, chi kungin liikesarja ja chi kungin perusperiaatteet. Lue lisää näistä kurssin aiheista: https://www.taivastalo.fi/chi-kung-qigong-kurssi-paasisaltoja/

Ihmisten kokemuksia syksyn 2013 ensimmäiseltä kurssilta Helsingistä: https://www.taivastalo.fi/chi-kung-qigong-kurssi-kokemuksia/

 

 

LYHYESTI – MITÄ ON CHI KUNG?

Chi kung (qigong) on tuhansia vuosia vanha kiinalainen harjoitus, josta löytyy lukematon määrä erilaisia tekniikoita ja tyylejä. Chi kungia voi kutsua kiinalaiseksi voimisteluksi tai liikemeditaatioksi. Termin tarkka käännös tarkoittaa hengitysharjoitusta tai elämänenergian harjoitusta.

Chi kungin erilaisia menetelmiä käyttävät terveydestä ja hyvinvoinnista kiinnostuneet sekä monet pehmeiden ja kovien kiinalaisten taistelulajien harjoittajat (esim. tai chi ja kung fu), jotka hakevat lisää sisäistä voimaa ja kyvykkyyttä. Kiinalaisilla traditioilla esim. buddhalaisilla ja taolaisilla on myös omat chi kung -tekniikat oivalluksen ja meditaation syventämiseksi.

 

 

CHI KUNG -OPETTAJA: JARKO TAIVASMAA

Jarko Taivasmaa

On opettanut laajasti chi kungia Suomessa (ja myös ulkomailla) kahdeksan vuoden ajan mm. yrityksissä, virkistyspäivissä, Teatterikorkeakoulussa, Helsingin kesäyliopistossa ja useilla omilla retriiteillä. Myös Forest Wellness konseptin alla yhteistyössä Suomen luontokeskus Haltian kanssa ja metsäretkillä. Osa opetuspaikoista löytyy täältä http://www.joogachikung.net/opetuspaikat.htm

Opettaa ja valmentaa myös: länsimainen mindfulness, läsnäolo, meditaatio sekä hengitysharjoitukset ja suoriin tietoisuuden oivalluksiin ja kokemuksiin johdattaminen (palauttaminen).

Valmentaa yrityksissä aiheina: mindfulness, hyvinvointi sekä kyvykkyys ja palvelumission kirkastaminen ja palveluinspiraatio. Tarjoaa myös yksityisille avoimia valmennuksia www.lifefulness.fi

 

 

KURSSIHINTA

*Hinta: 200€

*Ryhmähinta: 2 tai enemmän yhdessä osallistuvia: 160€ / henkilö

*sisältää mm. opetuksen, kirjalliset materiaalit ja runsaat videomateriaalit (aikaisemmilta kursseilta sekä uutta materiaalia syksyn kurssilta)

*yksi yksityistunti oman harjoituksen hiomiseen ja mahdollisiin kysymyksiin (käytettävä kuukauden sisällä). Yksityistunti on mahdollinen Nadissa tai Helsingissä.

*kurssin kertaus yhden kerran puoleen hintaan (käytettävä vuoden sisällä).

*varausmaksu on 50%

 

 

KUINKA MUKAAN: ILMOITTAUTUMINEN

Ilmoittaudu kurssille sähköpostilla info (att) taivastalo.fi

 

Laita viestiin mukaan

*oma nimesi / kaikkien osallistujien nimet

*ainakin yksi sähköpostiosoite

*ainakin yksi puhelinnumero

 

HUOM! Vahvistat osallistumisesi maksamalla varausmaksun, joka on puolet koko osallistumismaksusta. Peruttaessa varausmaksu palautetaan vain lääkärintodistusta vastaan. Osallistujan vaihtaminen toiseen onnistuu hyvin vielä 3 päivää ennen kurssia.

HUOM! Mukaan mahtuu vain 12 osallistujaa.

 

 

OTA YHTEYTTÄ

Soita 044 040 1144 tai lähetä sähköpostia info(att)taivastalo.fi. Vastaamme mielellämme kysymyksiisi. Mikään kysymys ei ole liian pieni! Taivastalon sivuilta löydät myös monia oivallisia blogitekstejä, jotka käsittelevät myös chi kung -kurssin aiheita.

 

 

LÄMPIMÄSTI TERVETULOA MUKAAN!

 

 

 

 

MUUTA:

CHI KUNGIN VIIKKOTUNNIT JA MAKSA MITÄ HALUAT

Chi kungin ja meditaation kaikille avoimet viikkotunnit syksyllä pop up -joogakoulusssa Pranamassa Helsingissä Kluuvissa. Periaatteena on: maksa mitä haluat. Tämän peruskurssin avulla saat näiltä viikkotunneilta paljon enemmän irti ja voit tukea omatoimista harjoitusta viikoittaisella ryhmäharjoituksella itse valitsemallasi hinnalla.

https://www.taivastalo.fi/2013/07/avoimia-chi-kung-ja-meditaatiotunteja-syyskuusta-helsingissa-maksa-mita-haluat/

http://www.pranama.fi/

 

 

LISÄÄ SISÄLLÖSTÄ

Sisältö kevään chi kungin kurssilta, joka on myös nyt pitkälle sama. Tosin muutokset ovat aina mahdollisia riippuen ryhmästä (osallistujien tarpeista) ja inspiraatiosta.

https://www.taivastalo.fi/chikung-qigong-kurssi.pdf

 

 

LISÄÄ JARKO TAIVASMAASTA

https://www.taivastalo.fi/me/

 

 

KOKEMUKSIA

Kokemuksia erilaisilta kursseilta ja retriiteiltä.

https://www.taivastalo.fi/kokemuksia/

 

 

TIETOA CHI KUNGISTA

www.joogachikung.net/chikung.htm

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3085832/

Comments are closed.